در حال بارگذاری ...
اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند منتشر کرد؛

فراخوان پنجمین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند

 اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند با همکاری انجمن هنرهای نمایشی منطقه آزاد اروند و سازمان منطقه آزاد اروند، پنجمین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند را در آبان ماه ۱۴۰۰ برگزار می کنند.

به گزارش تئاتر اروند، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند با همکاری انجمن هنرهای نمایشی منطقه آزاد اروند و سازمان منطقه آزاد اروند، پنجمین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند را در آبان ماه 1400 برگزار می کنند.

اولویت‌های موضوعی جشنواره: 

 1) موضوعات مرتبط با شعار سال 1400 (تولید، پشتیبانی ها و مانع زدایی ها)

2) نمایش هایی که با توجه به موضوعات و مسائل منطقه با چشم انداز جهانی و بهره گیری از شیوه ها، شگردها و جریانات روز تئاتر جهان تولید شده باشد.

3) استفاده از بسترهای فرهنگی، هنری، اجتماعی، تاریخی، ادبی، اقتصادی، سیاسی، آداب و رسوم و سنت های در جهت رشد و توسعه تئاتر در منطقه آزاد اروند .

4)  ایجاد روحیه ی نشاط و امیدبخشی در جامعه با توجه به آثار مخرب روانی ناشی از شیوع پاندومی کرونا.

شرایط جشنواره:

 1) جشنواره پذیرای نمایش های صحنه ای مبتنی بر آثار و نمایشنامه های ایرانی خواهد بود.

تبصره 1 : متون اقتباسی منوط به ذکر دقیق مشخصات صاحب اصلی اثر، نوع اقتباس و اخذ مجوز از نویسنده یا ناشر و مترجم به صورتی که حقوق معنوی و مادی صاحب اثر حفظ شود، می توانند متقاضی حضور در بخش صحنه ای جشنواره باشند و در صورت رعایت نشدن این مهم، مسئولیت هرگونه عدم شفاف سازی متوجه نویسنده و کارگردان خواهد بود.

2) برگزیدگان این جشنواره به دبیرخانه چهلمین جشنواره بین المللی تئاتر فجر معرفی خواهند شد.

3) مرحله بازخوانی و انتخاب متون نمایشی حذف شده است و همه آثار نمایشی با رعایت ضوابط این فراخوان می توانند متقاضی شرکت در جشنواره باشند .

4) آثار بخش رقابتی پنجمین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند  صرفاً مختص آثار نمایشی تولید شده هنرمندان این منطقه می باشد ۰که اجرای عموم حداقل پنج اجرا تا قبل از شروع جشنواره به انجام رسیده، باشد

5) ارائه و تحویل مجوز کتبی نویسنده یا ناشر و مترجم برای شرکت در پنجمینجشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند  از سوی کارگردان و گروه متقاضی به دبیرخانه جشنواره الزامی است.

6) حفظ حقوق معنوی نویسنده یا مترجم در اقلام تبلیغاتی نمایش ها الزامی است.

7) هر گروه نمایشی راه یافته به پنجمین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند مبلغ تا سقف 35 میلیون ریال به عنوان کمک هزینه دریافت خواهد کرد.

تبصره : کمک هزینه به گروههای پذیرفته شده بر اساس تعداد بازیگر ، دکور ،طراحی لباس ، موسیقی متغیر میباشد

8) هر کارگردان فقط با یک اثر نمایشی می تواند متقاضی حضور در جشنواره باشد.

9) چنانچه در هر مرحله از انتخاب آثار، مغایرتی با بندهای مذکور اثبات گردد، دبیرخانه جشنواره گروه نمایشی را از حضور در جشنواره های استانی و فجر باز خواهد داشت.

10) ستاد جشنواره هیچ مسئولیتی در قبال تامین امکانات دکور، لباس و وسایل صحنه نمایش‌ها نخواهد داشت

11) تنها ملاک تأیید اجرای عمومی آثار نمایشی برای شرکت در پنجمین جشنواره تئاتر استانی منطقه آزاد اروند  و نیز معرفی به چهلمین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر؛ درج اطلاعات آثار نمایشی در بازه زمانی اجرا در «درگاه تئاتر اروند» با ذکر تاریخ اجرای عمومی اثر است. لذا در تهیه و گزارش اجراهای عمومی، لازم است مؤلفه‌ها و مشخصات کامل آثار در «درگاه تئاتر اروند» ثبت شود.

نکته:

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند در مورد نحوه برگزاری جشنواره تصریح کرد: با توجه به شرایط ناشی از شیوع پاندومی کرونا و در صورت غیر عادی شناخته شدن وضعیت استان خوزستان با توجه به نظر ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا، هرگونه تصمیم گیری در مورد انتخاب آثار یا شیوه برگزاری جشنواره منوط به اعلام شرایط از سوی آن ستاد خواهد بود.

مدارک مورد نیاز:

1) تکمیل فرم تقاضای حضوردر جشنواره  (فرم شماره 1)

2) فایل word یا PDF نمایشنامه

3) مجوز کتبی نویسنده

4) خلاصه نمایشنامه

5) رزومه هنری کارگردان

6) اسامی کامل گروه شامل: نویسنده، کارگردان، بازیگران و عوامل فنی

7) پروانه نمایش از شورای نظارت بر نمایش شهرستان محل اجرا

گاهشمار جشنواره:

1) آخرین مهلت ثبت تقاضا در جشنواره:  25 شهریور  1400

2) تاریخ بازبینی: 10 الی 15 آبان ماه 1400

3) اعلام نتایج بازبینی:  20 آبان ماه  1400

4) برگزاری جشنواره :27 الی 29 آبان  1400
مطالب مرتبط

نظرات کاربران