در حال بارگذاری ...
بازیگر خیابانی آبادان در گفت و گو با ایران تئاتر مطرح کرد

خیابان کسب و کار من است
بیشترین چیزی که در کار برای من اهمیت دارد مردم است

بهنام کاوه :در نمایش خیابانی نیازی به فروش بلیط یا آماده کردن دکور برای اجرا نیست. نمایش خیابانی در لحظه اتفاق می افتد و در همان اتفاق با یک موسیقی یا یک فریاد شروع میشود و مردم را دور خودش جمع می کند و جالب بودن این حرفه در این است که هر کس دوست داشت می ایستد و هر که نخواست قدم میزند و میرود و بسیار تفاوت های دیگر با تئاتر صحنه ای دارد.

یکی از بازیگران پرتلاش هنرهای نمایشی در زمینه خیابانی در شهرستان آبادان، بهنام کاوه است که سال ها در زمینه تئاتر خیابانی فعالیت دارد و مقام های مختلفی در جشنواره های استانی، ملی و بین المللی کسب کرده است با او گفت و گویی انجام داده‌ایم که می‌خوانید:

بهنام کاوه بازیگر نمایش خیابانی شهرستان آبادان گفت: حدود ۱۸ سال است فعالیت تئاتر دارم و تقریبا ۱۱ سال آن مختص تئاتر خیابانی می‌باشد گرچه همیشه و همه جا گفته ام خیابان کسب و کار من است.

کاوه افزود:من در ۵ دوره جشنواره تئاتر  فجر و سه دوره جشنواره تئاتر مقاومت و چندین جشنواره ملی و بین المللی حضور محکمی داشتم و خوشبختانه هر وقت شرکت کردم همراه با جایزه بوده است و در سال ۱۳۹۵ نمایش کوچ مقام نخست در بخش دفاع مقدس جشنواره فجر را از آن خود کرد.

بهنام کاوه اظهار کرد:نمایش جنگ زیر پوست من و مادرم در واقع یک نمایش بسیار رئال و واقعی بود از سرگذشت کودکی امین جوکار دوست عزیزم که ما به نمایش درآوردیم و در جشنواره فجر حضور پیدا کرد.نمایش جنگ زیر پوست من و مادرم در جشنواره فتح خرمشهر توانست مقام اول را کسب کند.

بهنام کاوه با بیان اینکه بیشترین چیزی که در کار برای من اهمیت دارد مردم است، خاطر نشان کرد: مشوق من در این حرفه معلم پرورشی آقای محمدی دوره راهنمایی بود و کمکم کرد برای معرفی من به اداره فرهنگ و ارشاد آبادان و در حال حاضر در آمد من از همین کار است.

این هنرمند آبادانی تأکید کرد تعداد نمایش هایی که طی این سالها انجام دادم خاطرم نیست خانواده تئاتری ها بدون تئاتر نمی توانند زندگی کنند یعنی باید زندگی کنیم هم تو صحنه و هم تو صحنه زندگی حضور داشته باشیم برای اینکه  بر روحیه بعضی ها بسیار مؤثر است.

بهنام کاوه از نقاط قوت و ضعف خودش برایمان گفت و افزود:بزرگترین نقطه قوت خودم را در پیگیری هایم میبینم،چه در زندگی و چه در هنر و نقطه ضعفم عدم حمایت از من و کارم است.

کاوه افزود:در نمایش ،من بیشتر سعی کردم از دل خاکم آبادان ، قبل از جنگ، در دوران جنگ و چه در حال حاضر ترانزیت هنری به کشور داشته باشم ، یعنی هر چه در دل مردم است را بصورت نمایش خیابانی نشان دهم.

کاوه از استقبال پرشور،عالی و  صمیمی مردم آبادان در تماشای نمایش خیابانی گفت و بیان کرد:من در طول ۱۱ سالی که تئاتر خیابانی کار کردم و حدود بیست یا سی اثر هنری اجرا کردم که همگی در آبادان بوده است .

در نمایش خیابانی نیازی به فروش بلیط یا آماده کردن دکور برای اجرا نیست. نمایش خیابانی در لحظه اتفاق می افتد و در همان اتفاق با یک موسیقی یا یک فریاد شروع میشود و مردم را دور خودش جمع می کند و جالب بودن این حرفه در این است که هر کس دوست داشت می ایستد و هر که نخواست قدم میزند و میرود و بسیار تفاوت های دیگر با تئاتر صحنه ای دارد.

بهنام کاوه تأکید کرد:نمایش خیابانی در بیست دقیقه اجرا میشود و اگر نمایش جذاب باشد رهگذر می ایستد و جذب می شود اما اگر ریتمش از دست کارگردان خارج شود تماشاچی رد می شود و میرود.

بهنام کاوه بازیگر و کارگردان تئاتر خیابانی در پایان این گفتگو بیان کرد: آرزو میکنم این روزها هر چه سریعتر بگذرد و اوضاع به روال عادی برگردد چرا که در طول این یک سال شیوع بیماری کرونا ما هیچ اجرایی نداشتیم و مهم اینکه انجمن تئاتر خیابانی که به تازگی تشکیل شده بود در وضعیت کرونا عضو گیری نداشتیم و اینکه بازهم از مردم آبادان بابت استقبال گرمشان از نمایش خیابانی ممنون هستم و از تمامی مسئولین که استقبال کمی از این هنر دارند گلایه مند هستم .

 

 

گفت و گو از: لیلا بیراتی 
مطالب مرتبط

پیام تبریک مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند به مناسبت روز جهانی تئاتر

پشتکار هنرمندان و عاشقان تئاتر ستودنی است
پیام تبریک مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی اروند به مناسبت روز جهانی تئاتر

پشتکار هنرمندان و عاشقان تئاتر ستودنی است

رضا مردانی، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند ؛آنچه ستودنی وغیر قابل انکار در ایام سخت بیماری کرونا می باشد پشتکار هنرمندان و عاشقان هنر بود که با اندک امکانات خود و با استفاده از تجربیات اساتید و پیشکسوتان ، چراغ تئاتر را روشن نگاه داشته و علاقمندان را دلخوش و ...

|

سرپرست گروه عروسک های غولپیکر خارک:

حضور  عروسک های غولپیکر خارک  در برنامه کارناوال های شاد فرا رسیدن بهار 1400 تهران
سرپرست گروه عروسک های غولپیکر خارک:

حضور " عروسک های غولپیکر خارک"  در برنامه کارناوال های شاد فرا رسیدن بهار 1400 تهران

فاطمه بحرینی با اشاره به برنامه ریزی های شاد و متنوعی در راستای ایجاد روحیه شادابی و نشاط در میان شهروندان،بیان کرد : تمهیدات مناسب در طرح استقبال از بهار، زمینه مناسب برای اجرای ویژه برنامه های متنوع مجازی و میدانی با هدف ایجاد روحیه شادابی و نشاط و آشنایی شهروندان با سنت های ...

|

مدیر توسعه فرهنگی هنری سازمان منطقه آزاد اروند:

تئاتر هنری تحول آفرین در جامعه است
مدیر توسعه فرهنگی هنری سازمان منطقه آزاد اروند:

تئاتر هنری تحول آفرین در جامعه است

حمید بحرینی ، مدیر توسعه فرهنگی هنری سازمان منطقه آزاد اروند با تأکید بر اینکه در تنگنا هاست که آثار ماندگار خود را نشان می دهند، خاطرنشان کرد: تئاتر منطقه با وجود استعدادها و ظرفیت های موجود در مسیر مناسبی قرار دارد و ما در سازمان منطقه آزاد اروند همواره از آنها حمایت کرده ...

|

دانیال ذوالفقاری کارگردان نمایش خبرداد:

حضور «به وقت عشق» در بیست و سومین  جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر
دانیال ذوالفقاری کارگردان نمایش خبرداد:

حضور «به وقت عشق» در بیست و سومین  جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

 دانیال ذوالفقاری به موضوع نمایش اشاره کرد و افزود: این نمایش روایت کننده حضور داعش جهت  نابودی کامل کشور هایی چون؛ سوریه و عراق است و عراضی این دوکشور را با خاک یکسان میکند اما در این میان فردی به داعش برخورد می‌کند...

|

کارگردان آبادانی حاضر در جشنواره تهران مبارک مطرح کرد:

اجرای نمایش‌های آنلاین تنفس مصنوعی برای بقای تئاتر است
کارگردان آبادانی حاضر در جشنواره تهران مبارک مطرح کرد:

اجرای نمایش‌های آنلاین تنفس مصنوعی برای بقای تئاتر است

لیلا یداله زاده گفت: تئاتر هم کورونا گرفته  و هدف ما از حضور در جشنواره و  انجام اجراهای عموم به شکل آنلاین، جان بخشیدن به این هنر است که او هم از کورنا مصون نمانده و ویروسی شده و در حال حاضر در انزوا و قرنطینه به سر می برد ، شاید اجرای نمایش های آنلاین همان تنفس های مصنوعی باشد ...

|

از سوی دبیرخانه جشنواره صورت گرفت:

اعلام جدول پخش فیلم آثار راه یافته به بیست و سومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر
از سوی دبیرخانه جشنواره صورت گرفت:

اعلام جدول پخش فیلم آثار راه یافته به بیست و سومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر

بر اساس  اعلام دبیرخانه بیست و سومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر زمان ،تاریخ و نحوه مشاهده فیلم آثار راه یافته به جشنواره طی جدولی اعلام و بصورت عمومی اطلاع رسانی شد .

|

اجرای نمایش حسنی نگو یه دسته گل  با نگاهی امروزی در آبادان

اجرای نمایش "حسنی نگو یه دسته گل " با نگاهی امروزی در آبادان

ندا اعتمادی کیا اظهار کرد:نمایش حسنی نگو یه دسته گل ماجرای امروزی این داستان قدیمی است ، حسنی هنوز عبرت نگرفته و با اینکه بزرگ شده هنوز نا مرتب و شلخته است . روستا به شهر بزرگ تبدیل شده و‌ تمامی ساکنین آن همه رشد کرده و‌دارای شغلی شده اند اما هنوز حسنی همان حسنی است .

|

حسین ذوالفقاری از منطقه آزاد اروند داور بخش ویژه «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر

حسین ذوالفقاری از منطقه آزاد اروند داور بخش ویژه «سرباز انقلاب» جشنواره تئاتر فجر

 نصرالله قادری، امیرحسین شفیعی و حسین ذوالفقاری مسئولیت داوری آثار راه یافته به بخش ویژه «سرباز انقلاب» را در بخش مسابقه نمایش‌های خیابانی سی و نهمین جشنواره تئاتر فجر برعهده گرفتند.

|

نظرات کاربران