در حال بارگذاری ...
در گفت و گو با اکبر سلمانی زمانی،

در میان آتش و خمپاره این هنر بود که به ما امید می‌داد

اکبر سلمانی زمانی: یک روز صبح  یک گروه تئاتر بانوان مشغول تمرین و اجرا در سالن بودند که صدای انفجار مهیبی به گوش رسید. سراسیمه بیرون آمدیم و متوجه شدیم خمپاره ۱۲۰ اصابت کرده به خیابان رو به روی کتابخانه و تمام شیشه ها شکسته شده. همه هراسان و پریشان شده بودند؛ به زحمت آرامش را به آنها بازگرداندیم و اجرا مجدد از سرگرفته شد. روزها پرهیاهویی بود که هرگز فراموشش نمی کنم. حتی در میان آتش و خمپاره این هنر بود که به ما امید می داد.

بچه آبادان است هر چند که چندسالی است ساکن اصفهان شده اما نامش برای اهالی فرهنگ و هنر این شهر آشناتر از هر نامی است. اکبر سلمانی متولد 1337 آبادان. او تا 57سالگی در زادگاهش بود و سپس راهی اصفهان شد. سال 1361 به استخدام اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان درآمد. روزگاری که اداره ارشاد تنها یک اتاق از ساختمان کتابخانه ثامن الائمه(تئاتر شهر امروز) را در اختیار داشت.
خودش می گوید طی 29سالی که در آبادان و شادگان خدمت کرده با مساعدت اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و همکاری ستاد بازسازی شهرستان آبادان؛ شاهد  ساخت و افتتاح 5 کتابخانه عمومی، 2 سالن نمایش یک ساختمان اداری، 2 خانه فرهنگ و دانشکده هنر در آبادان و یک سالن نمایش و یک مجتمع فرهنگی و هنری نیز در شادگان، بوده است.
پس از مدت ها و به مناسبت دومین جشنواره نمایش های کوتاه( نکوداشت استاد علی غلامی)، اکبر سلمانی که سالهاست از این شهر کوچ کرده، به آبادان می آید تا خاطرات اهالی فرهنگ و هنر را دیگر بار زنده کند.

جناب سلمانی از خاطرات آن روزها بگویید؟ زمانی که شما بودی و یک اتاق و جوان هایی تشنه هنر؟
خاطرات بسیار است. اما ترجیح می دهم از خاطرات تئاتری بگویم. زمانی که در کتابخانه ثامن الائمه مشغول بودم یک روز صبح  یک گروه تئاتر بانوان مشغول تمرین و اجرا در سالن بودند که صدای انفجار مهیبی به گوش رسید. سراسیمه بیرون آمدیم و متوجه شدیم خمپاره 120 اصابت کرده به خیابان رو به روی کتابخانه و تمام شیشه ها شکسته شده. همه هراسان و پریشان شده بودند؛ به زحمت آرامش را به آنها بازگرداندیم و اجرا مجدد از سرگرفته شد. روزها پرهیاهویی بود که هرگز فراموشش نمی کنم. حتی در میان آتش و خمپاره این هنر بود که به ما امید می داد.

هنوز هم به آبادان فکر می کنید؟ به برگشت دوباره؟
همیشه به آبادان فکر می کنم. هنوز هم سالی چند بار به این شهر سفر می کنم خصوصا دهه اول محرم به خاطر هیئتی که در این شهر از سالیان گذشته داشته ام. اما به دلیل بیماری متأسفانه زندگی و کار در آبادان دیگر برایم مقدور نیست ولی آبادان همیشه بخشی از وجود من باقی خواهد ماند.
از تئاتر آبادان بگویید؟ جایگاه امروزش را چطور ارزیابی می کنید؟
نزدیک به 10 سال است که از دور نظاره گر تئاتر آبادان هستم. تئاتر امروز آبادان با حضورجوانان بااستعداد دیروز که امروز پا به سن گذاشته اند  و نسل با استعداد جدید، نمی تواند جایگاه شایسته ای نداشته باشد. اما آن روزگار تئاتر آبادان یک سرو گردن از تمام استان بالاتر بود تا جایی که انجمن نمایش آبادان بعنوان انجمن برتر کشور انتخاب شد. من موفقیت های آن دوران را بجز در همدلی و هم فکری آن عزیزان نمی دانم. امروز نیز دستشان را می بوسم و برایشان آینده ای روشن طلب می کنم.

تئاتر آبادان امسال رخت سیاه یکی از اساتیدش را بر تن کرد. استاد علی غلامی، خاطره ای از مرحوم علی غلامی دارید که بخواهید با ما قسمت کنید؟ 
مرحوم علی غلامی یکی از بهترین ها بود. به یاد دارم  روزی که استا د علی غلامی به آبادان آمد؛ بهمن عیوق نمایش «شب با خورشید دل با دریا» را تمرین می کرد. دکور نمایشش یک لنج بود و بیشتر فرم ها وحرکات نمایش شبیه آئین های بوشهری. تصمیم گرفته شد کارگردانی فرم را آقای غلامی انجام دهد؛ چرا که با سنت های بوشهری و رسومش آشنایی داشت. در نهایت آن کار بسیار خوب و دیدنی از آب درآمد و از همانجا بود که استاد غلامی رسما پا به تأتر آبادان نهاد و در این راه ماندگار شد.
اکبر سلمانی در پایان گفت و گویش یادی کرد از؛ یوسف جوکار اولین کسی که بعد از جنگ به آبادان آمد و به هنر این شهر جان داد؛ استاد محسن حاتمی نژاد، بهمن عیوق و نعمت الله لاربان اساتیدی که نامشان در تئاتر آبادان جاودانه شده است
بچه های سال های دور و نزدیک آبادان، این مرد را خوب می شناسند. مردی که با دستان خالی کنارشان بود و از آنها حمایت کرد تا چراغ فرهنگ و هنر این شهر خاموش نشود. اکبر سلمانی مردی از جنس خاطرات اینبار به حرمت تئاتر و یاد استاد علی غلامی از یاران دیرینش، مهمان تئاتر شهر آبادان و دومین جشنواره نمایش های کوتاه است.

 
مطالب مرتبط

در سینما مهر آبادان ،

برگزیدگان دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر معرفی شدند
در سینما مهر آبادان ،

برگزیدگان دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر معرفی شدند

مین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان در حالی به پایان رسید که طی این مدت علاوه بر اجرای گروه های نمایشی 4 کارگاه آموزشی، 3 جلسه نقد و بررسی و مراسم تقدیر از پیشکسوت فرهنگ و هنر آبادان؛ اکبر سلمانی زمانی نیز برگزار شد.

|

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند عنوان کرد :

منطقه آزاد اروند پذیرای اجرای 31 نمایش و برگزاری 4 کارگاه آموزشی در  سال  98  بود
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند عنوان کرد :

منطقه آزاد اروند پذیرای اجرای 31 نمایش و برگزاری 4 کارگاه آموزشی در  سال  98  بود

رضا مردانی بیان کرد : این اداره کل در سال 1398 تمام توان خود را به کار بست تا مشکلات اهالی فرهنگ و هنر به حداقل برسد و هنرمندان هنرهای نمایشی یا خلاقیت های خود  31 نمایش صحنه ای و خیابانی را به مرحله اجرا در اروند در آوردند.

|

با احکامی جداگانه از سوی دبیر  نخستین دوره

دبیر اجرایی و داوران جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز «لبخند اروند» معرفی شدند
با احکامی جداگانه از سوی دبیر نخستین دوره

دبیر اجرایی و داوران جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز «لبخند اروند» معرفی شدند

رضا چوپان به صدور احکام داوران جشنواره اشاره کرد و افزود:  طی احکام صادره از سوی دبیر جشنواره ،داوری نخستین جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز" لبخند اروند" به عهده مسعود رمضانی ، حسین ذوالفقاری ،امیر حسین افتخار پذیرایی و  ندا اعتمادی کیا خواهد بود.

|

دو نمایش از آبادان در نهمین جشنواره نگین خلیج فارس

دو نمایش از آبادان در نهمین جشنواره نگین خلیج فارس

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبادان راهیابی نمایش صحنه ای : "نامه ای به دخترم سهراب" به کارگردان:علی حیدری  و نمایش خیابانی:" من گیت " به کارگردانی :بهنام کاوه از   شهرستان آبادان را به این جشنواره  به کارگردانان و عوامل ...

|

از سوی هیئت انتخاب  اعلام شد:

آثار راه یافته به نخستین جشنواره استانی تئاتر صحنه ای کمدی و طنز  «لبخند اروندـ»
از سوی هیئت انتخاب اعلام شد:

آثار راه یافته به نخستین جشنواره استانی تئاتر صحنه ای کمدی و طنز «لبخند اروندـ»

رضا چوپان ، دبیر نخستین جشنواره استانی تئاتر صحنه ای کمدی و طنز " لبخند اروند " گفت: با رای هیئت بازبینی 9 اثر به نخستین جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز " لبخند اروند " راه یافته اند.

|

گزارشی از برگزاری دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان

گزارشی از برگزاری دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر آبادان

تئاتر شهر بیست و چهارم بهمن ماه ساعت 16 با اولین کارگاه نویسندگی توسط استاد« عبدالرضا سواعدی» آغاز و به ترتیب از ساعت 18 تا 21 و 30، پنج گروه نمایشی به روی صحنه رفتند و دومین جشنواره استانی نمایش های کوتاه تئاتر شهر، رسما آغاز به کار کرد.

|

نظرات کاربران