در حال بارگذاری ...

جنوب، میزبان تئاتری‌های سراسر ایران

بیست و دومین «جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر» اردیبهشت ماه با حکمی که شهرام کرمی برای حمیدرضا آذرنگ به‌عنوان دبیر این جشنواره زد و انتشار فراخوان شرایط حضور در این دوره، کار خود را در بخش‌های صحنه‌ای، نمایش کوتاه، نمایشنامه‌نویسی و محیطی آغاز کرد؛ تیرماه نیز هیأت انتخاب متون بخش نمایش‌های کوتاه این جشنواره یعنی پانته‌آ پناهی‌ها، ایوب آقاخانی و پیام فروتن اسامی ۲۲ متن پذیرفته شده و راه یافته به مرحله بعد را اعلام کردند.

به گزارش ایران تئاتر به نقل از خبرآنلاین،  آذرنگ که از یک‌سالگی در خوزستان زندگی کرده همان ابتدای انتصابش با اشاره به ریشه‌های جنوبی خود درباره برگزاری این جشنواره و لزوم توجه به استانداردسازی عملکرد و اجرای آن می‌گوید: «از همان ابتدا یکی از دلایل پذیرفتن این مسئولیت دغدغه‌های شخصی خود من برای حفظشان و منزلت مردم جنوب کشور به‌ویژه استان خوزستان و شهرهای خرمشهر و آبادان بود و به عقیده من مبنای هر اقدام فرهنگی را در این دوره از جشنواره باید بر اساس احترام مطلق به شهروندان و هنرمندان شهرهای میزبان برنامه‌ریزی و انجام داد.» آذرنگ اردیبهشت‌ماه و پس از انتصابش به خوزستان سفر کرد و ضمن دیدار با مدیرعامل منطقه آزاد اروند، از دبیرخانه مرکزی، سالن‌های نمایشی، کنفرانس و محل برگزاری کارگاه‌های آموزشی، شهرهای خرمشهر، آبادان و منطقه ویژه اروند هم بازدید کرد تا شرایط را برای برگزاری هرچه بهتر این جشنواره ارزیابی کند. اسماعیل زمانی مدیرعامل منطقه آزاد اروند در گفت‌و‌گو با روزنامه ایران، در خصوص آخرین شرایط از روند برگزاری این جشنواره با اشاره به طرح کیفی سازی‌سالن‌های سینمای این منطقه می‌گوید: « آخرین داوری‌های جشنواره مقاومت انجام‌شده و گروه‌های تئاتری مشخص‌شده‌اند و آبان ماه در سالن‌های آبادان و خرمشهر به روی صحنه خواهند رفت. از طرف دیگر، سالن‌هایی که برای این اجراها در نظر گرفته‌شده بود، به این دلیل که کاربری‌شان مخصوص همایش بود و نه اجرای تئاتر، در حال تعمیر و تغییر کاربری هستند و هفته گذشته هم آخرین جلسه هماهنگی با آقای آذرنگ انجام شد و طبق برنامه در حال آماده‌سازی نهایی امور برای برگزاری یک جشنواره خوب و درشان مردم این استان هستیم که هم به لحاظ فنی، استانداردهای لازم را داشته باشد و هم به لحاظ کیفی. امسال گروه‌های بسیار متنوع و خوبی به جشنواره کار ارسال کردند و اجرا خواهند داشت.» زمانی در پاسخ به سؤال دیگری، درباره شرایط برگزاری جشنواره فیلم آبادآن‌هم توضیحاتی ارائه داد. او با اعلام خبر عدم برگزاری این جشنواره می‌گوید: «جشنواره فیلم آبادان در تقویم فرهنگی ما وجود ندارد و متأسفانه به دلایلی ازجمله محدودیت‌های مالی امسال برای اجرای این جشنواره برنامه‌ای نداریم و برای فیلم آبادان امسال برنامه‌ای نداریم و امیدواریم سال آینده بتوانیم دوباره این جشنواره را برگزار کنیم تا سینما هم به‌موازات تئاتر هر چه بیشتر و بهتر در منطقه آزاد ریشه کند و شاهد رفت‌وآمدهای فرهنگی به این منطقه باشیم.

طبق اعلام رسمی روابط عمومی جشنواره، گروه‌های تئاتری امسال در چهار بخش شامل تئاتر صحنه‌ای، نمایش‌های محیطی و خیابانی (میدانی)، نمایش‌های کوتاه و مسابقه نمایشنامه‌نویسی روی صحنه خواهند رفت. البته بخش تئاتر صحنه‌ای به‌صورت رقابتی برگزار می‌شود و موضوعات آن‌هم شامل «مقاومت و دفاع مقدس» و «آزاد، با مضامین جلوه مقاومت و ایثار در آثار نمایشی آیینی و سنتی با مؤلفه‌های بومی» است.از طرف دیگر بخش نمایش‌های محیطی و خیابانی (میدانی) هرچند به‌صورت غیررقابتی برگزار می‌شود اما آثار منتخب مردمی در مراسم اختتامیه موردتقدیر قرار می‌گیرند. موضوع آثار نمایشی در این بخش همانند بخش صحنه‌ای است. بخش نمایش‌های کوتاه هم در این دوره از جشنواره به شکل رقابتی برگزار می‌شود. موضوع آثار نمایشی در این بخش آزاد است اما نمایش‌های ارسالی با موضوع «مقاومت و دفاع مقدس» در اولویت قرار دارند. بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر در این بخش، پذیرای نمایش‌هایی خواهد بود که در بازه‌ زمانی یک تا ۲۰ دقیقه تعریف‌شده باشند. بخش مسابقه نمایشنامه‌نویسی مختص نمایشنامه‌هایی با مضامین و موضوعات هشت سال دفاع مقدس، آسیب‌شناسی دوران بعد از جنگ تحمیلی و موضوع اصلی جشنواره یعنی حماسه فتح خرمشهر خواهد بود. گفتنی است بیست و دومین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر (مقاومت) از ۱۵ تا ۱۹ آبان ماه به دبیری حمیدرضا آذرنگ و توسط سازمان منطقه آزاد اروند، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند، اداره کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و با مشارکت انجمن هنرهای نمایشی برگزار خواهد شد.
مطالب مرتبط

با اعلام هیئت انتخاب؛

نمایشنامه‌های راه‌یافته به مرحله انتخاب آثار تئاتر خیابانی جشنواره فتح خرمشهر معرفی شدند
با اعلام هیئت انتخاب؛

نمایشنامه‌های راه‌یافته به مرحله انتخاب آثار تئاتر خیابانی جشنواره فتح خرمشهر معرفی شدند

هیئت انتخاب متون نمایشی بیست و پنجمین جشنواره ملی تئاتر فتح خرمشهر، طرح و ایده و نمایشنامه های انتخاب شده برای حضور در مرحله انتخاب آثار بخش تئاتر خیابانی را معرفی کرد.

|

نظرات کاربران