در حال بارگذاری ...

نمایش " نَقل فرنگیس" از آبادان در جشنواره تئاتر آیینی و سنتی

حورا تیلا ، نقال و شاهنامه‌خوان آبادانی ، درباره نمایش«نقل فرنگیس» که آن را در نوزدهمین دوره جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اجرا می‌کند بیان کرد: «نقل فرنگیس» بر اساس ماجراهای یک شخصیت واقعی در سال‌های دفاع مقدس است. 

حورا تیلا، یکی از نقالان زن در آبادان قرار است روایتی از رشادت‌های یک زن غیرنظامی را در دوران دفاع مقدس در جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی نقل کند.

به گزارش ایران تئاتر منطقه آزاد اروند ، حورا تیلا ، نقال و شاهنامه‌خوان آبادانی ، درباره نمایش«نقل فرنگیس» که آن را در نوزدهمین دوره جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی اجرا می‌کند بیان کرد: «نقل فرنگیس» بر اساس ماجراهای یک شخصیت واقعی در سال‌های دفاع مقدس است. 

تیلا افزود : فرنگیس (حیدرپور) نام بانویی است که زمان جنگ حدود ۱۸ سال داشته است و در روستایی از کرمانشاه زندگی می‌کرده و اوایل جنگ با حمله بعثی‌ها به همراه دیگر اعضای خانواده و فامیلش مجبور به ترک روستا می‌شوند و به کوه و دره‌های اطراف پناه می‌برند. او پس از مدتی به همراه پدرش برای برداشتن آذوقه به روستا برمی‌گردد ولی در مسیر برگشت با نیروی بعثی روبه‌رو می‌شوند و از آن‌جا که تعداد زیادی از مردان فامیل را هم در همان روزهای اول جنگ از  دست داده بودند، خودش درصدد دفاع برمی‌آید و با تبری که به همراه داشته یکی از آن‌ها را کشته و دیگری را اسیر می‌کند.

وی گفت: این ماجرا برایم بسیار جالب بود و تحقیقات و مطالعه زیادی کردم چون کتابی هم درباره ایشان به چاپ رسیده و خودشان هم هنوز در روستایی در کرمانشاه زندگی می‌کنند، اگرچه چندان قادر به صحبت کردن به زبان فارسی نیستند. با این حال با توجه به آن‌چه کسب کرده بودم به نظرم آمد زندگی ایشان به عنوان کسی که حماسه آفریده حرف برای گفتن دارد  و آن را برای نقالی انتخاب کردم.

تیلا درباره انتخاب نقالی برای روایت این داستان توضیح داد: مهم‌ترین نکته این بود که آن‌چه در این ماجرا اتفاق افتاده حماسه بود و بهترین شیوه روایت می‌توانست نقالی باشد.

ضمن این‌که خودم چند سالی است کار نقالی را در آبادان شروع کرده‌ام و فکر کردم اجرا به شیوه نقالی جذاب‌تر خواهد بود، بویژه آن‌که بعد از  حدد ۵۰ سال اولین نقالی هستم که در آبادان در این حوزه فعالیت می‌کنم و همین باعث استقبال خوب مردم شده چون برای‌شان تازگی دارد.

او افزود: برهمین اساس می‌خواستم متنی را  بر اساس زندگی این خانم اجرا کنم، به شکل طومار تنظیم و بعد آن را برای اجرا آماده کردم و در جشنواره هم خودم آن را نقالی می‌کنم.

قابل ذکر است نمایش  " نقل فرنگیس" ساعات 19 و 21 روز پنج شنبه 24 مرداد ماه در شهرستان کاشان به اجرا عموم در خواهد آمد .

 
مطالب مرتبط

کارگردان نمایش عنوان کرد: 

کرونا ویروس نمایش «درایستگاه راه آهن» را زمین گیر نمی کند
کارگردان نمایش عنوان کرد: 

کرونا ویروس نمایش «درایستگاه راه آهن» را زمین گیر نمی کند

مجید وفایی بیان کرد: اینکه بیماری کرونا فعالیت های اجتماعی را تحت تاثیر قرارداد و توانست از نظر روحی و مالی فرهنگ و هنر را متضرر کند بر کسی پوشیده نیست ولی این موضوع همدلی بین اهالی فرهنگ و هنر را دوچندان کرد .

|

کارگردان نمایش عنوان کرد:

نمایش «نامه ای که از مردگان می رسید» در انتظار اجرا
کارگردان نمایش عنوان کرد:

نمایش «نامه ای که از مردگان می رسید» در انتظار اجرا

ندا اعتمادی کیا اظهار کرد: نمایش صحنه ای "نامه ای که از مردگان می رسید"،تمرینات خود را تا اواخر بهمن ماه سال 1398 به پایان رساند و مجوز اجرای خود را نیز از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آبادان در اسفندماه 1398 دریافت نمود که متاسفانه بیماری کرونا ویروس عامل عدم  اجرای عموم آن شد .

|

با احکامی جداگانه از سوی دبیر  نخستین دوره

دبیر اجرایی و داوران جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز «لبخند اروند» معرفی شدند
با احکامی جداگانه از سوی دبیر نخستین دوره

دبیر اجرایی و داوران جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز «لبخند اروند» معرفی شدند

رضا چوپان به صدور احکام داوران جشنواره اشاره کرد و افزود:  طی احکام صادره از سوی دبیر جشنواره ،داوری نخستین جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز" لبخند اروند" به عهده مسعود رمضانی ، حسین ذوالفقاری ،امیر حسین افتخار پذیرایی و  ندا اعتمادی کیا خواهد بود.

|

دو نمایش از آبادان در نهمین جشنواره نگین خلیج فارس

دو نمایش از آبادان در نهمین جشنواره نگین خلیج فارس

اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی منطقه آزاد اروند و اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان آبادان راهیابی نمایش صحنه ای : "نامه ای به دخترم سهراب" به کارگردان:علی حیدری  و نمایش خیابانی:" من گیت " به کارگردانی :بهنام کاوه از   شهرستان آبادان را به این جشنواره  به کارگردانان و عوامل ...

|

از سوی هیئت انتخاب  اعلام شد:

آثار راه یافته به نخستین جشنواره استانی تئاتر صحنه ای کمدی و طنز  «لبخند اروندـ»
از سوی هیئت انتخاب اعلام شد:

آثار راه یافته به نخستین جشنواره استانی تئاتر صحنه ای کمدی و طنز «لبخند اروندـ»

رضا چوپان ، دبیر نخستین جشنواره استانی تئاتر صحنه ای کمدی و طنز " لبخند اروند " گفت: با رای هیئت بازبینی 9 اثر به نخستین جشنواره استانی تئاتر کمدی و طنز " لبخند اروند " راه یافته اند.

|

نظرات کاربران